Ina popušta Vladi, o cijeni naftnih derivata postići će se kompromis

Kosor je napomenula i kako se Ini nisu tolerirali dugovi, jer je Ministarstvo financija poduzimalo neke akcije, a poduzima ih ih sada.
Možda bi se već početkom idućeg tjedna na pregovorima predstavnika Ine i hrvatske vlade mogao riješiti dio problema vezanih uz određivanje budućih cijena naftnih derivata u Hrvatskoj. Potvrdila je to i premijerka Jadranka Kosor koja kaže da se prijedlozi Ine razmatraju i u dobroj mjeri su prihvatljivi.
No, problem Inina dugovanja moramo riješiti prije donošenja proračuna za iduću godinu. To će naravno biti samo dio priče jer svoje mišljenje o različitosti cijena mora dati i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, a moraju se fino izbrusiti i svi detalji budućeg okvira kako opet ne bi dolazilo do rješenja koja svatko može tumačiti na svoj način.
Prijedlog iz Ine jednostavan je i traži da se cijene goriva određuju po tome koliki je promet na pojedinoj benzinskoj postaji. Hoće li pritom biti riječ doista o svakoj postaji, gradu, županiji ili samo autocestama i ostalim cestama, još se ne zna. No, radi se o principu koji postoji već dugo u svijetu, gdje multinacionalne naftne kompanije (a i Ina je takva) imaju različite cijene od jedne do druge crpke. Izrađene kalkulacije sasvim sigurno još nema.
Neki međutim smatraju da je Ina time pokazala određenu spremnost za kompromis s Vladom, s kojom je uglavnom i do sada razgovarala (od privatizacije do određivanja cijena). Potvrdio nam je to i Igor Dekanić, neovisni naftni stručnjak, koji smatra da takvim pristupom u Ini nastoje zadržati meki način razgovora i izbjeći pravu profitnu politiku s obzirom na to da su čvrstim vezama spojeni s Vladom.
Sasvim razložno zvuči prijedlog da na frekventnim pravcima i cijena goriva bude viša, no treba paziti da se ne dogodi i obrnuto pa da se u relativno zabačenim krajevima prodaje jeftinije gorivo, ali i lošije kvalitete, kaže Dekanić.
U Americi i Europi takav pristup određivanju cijena je uobičajen. Razlike postoje između pojedinih američkih država, između pokrajina i regija u europskim zemljama, ali i kompanijama koje imaju svoje benzinske postaje praktično s druge strane ceste. Nije rijetkost da se i cijene mijenjaju svaki drugi dan ili da se prije početka radnog dana odlučuje kolika će tog dana biti cijena benzina.
U tom pravcu ide i najava iz Ine kojom bi se cijene derivata trebale mijenjati ubuduće svakog tjedna. A hoće li one tada na Lastovu npr. biti 20-ak lipa niže nego na najprometnijem dijelu Dalmatine, vidjet ćemo nakon dogovora Vlade i Ine. Za sada je najizglednije da se pronađe rješenje koje će u najvećoj mjeri zadovoljiti upravu Ine, ali jednako tako i Vladu, koja svim silama nastoji zadržati cijene pod kontrolom. Najbolje se to vidjelo kad je Ina podigla cijene derivata, a odmah nakon toga su mnogi najavili i poskupljenje svojih proizvoda jer je upravo nafta "ključna" za krajnju cijenu.
A koliko je to istina svjedoči podatak da nakon vraćanja cijena na niže nitko nije snizio svoje cijene ni za jednu lipu. Što tek reći za promjenu ustaljenog ponašanja u kojem je cijene goriva uvijek određivala aktualna vlast kako joj je kada odgovaralo.